Input DC 24V 36V 48V (20V~60V)to Output DC 12V 3A 5A 6A 8A 10A DC to DC Converter
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS
Product Name | Fulree DC DC Converter 12V to 24V 3A/5A/10A | |
Brand | Fulree | |
Model No. | F60S12V3A4L1 / F60S12V5A4L1 / F60S12V10A4L1 | |
Module Properties | non-isolated boost module | |
Rectification | synchronous rectification | |
Input | ||
Input Voltage | DC 12V | |
Input Voltage Range | DC 20-60V | |
Output | ||
Output Voltage | DC12V | |
Output Current | auto-adaption 3A 5A 10A Max | |
Conversion Efficiency | 90% | |
No-load current | 15mA | |
Working Temperature | -25~80℃ | |
Waterproof Rating | IP68 | |
Protection | Over-current protection | |
Overheat protection 150℃ | ||
Full waterproof potting | ||
Input/Output Reverse Polarity Protection | No, please follow label instructions wiring strictly: red for input positive, black is negative, yellow for output positive. If you need this function, please contact with us to customize it. | |
Certification | CE/RoHS | |
Case Material | Aluminum Alloy, anti-shock, anti-drop, anti-moisture, anti-dust and so on | |
Product Size (L x W x H) | 66*60*22mm | |
Installation Cable Length | 13-15cm | |
Product Weight | 100g | |
Warranty | 12 months, lifetime up to 100,000 hours | |
Cooling Way | Free air convection | |
OEM Service | Accept OEM logo/label/manual/packing box, Contact Fulree Now! | |
Customized Service | Accept customized converter such as input/output voltage, cable, interface and etc, Contact Fulree Now! | |


Input DC 24V 36V 48V (20V~60V)to Output DC 12V 5A 6A 8A 10A medium aluminum shell DC converter
| Input DC 24V 36V 48V (20V~60V)to Output DC 12V 5A 6A 8A 10A medium aluminum shell DC converter | |
| Input voltage range | 24V 36V 48V (20V~60V |
| output voltage | 12V |
| Output current | 5A 6A 8A 10A |
| output power | 60~120w |
| Shell material | Die cast aluminum |
| potting material | epoxy resin |
| Waterproof grade | IP68 |
| conversion efficiency | 95% |
| Static power consumption | 10~15ma |
| Wire length | 13-14cm |
| Net weight | 120g |
| Product size | 66*60*22mm |


Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping