Input DC 12V(8-22V) to Output DC 3.3V 3.7V 4.2V 5V 6V 7.5V 9V (3-15V )3A Max DC-DC Buck Converter Voltage Regulator Module
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS

| Model | DC 12V(8-22V) to DC 3.3V 3.7V 4.2V 5V 6V 7.5V 9V (3-15V )3A |
| Input rated voltage | DC 12V |
| Input voltage range | DC 8-22V |
| Efficiency | 93% (half load), 91% (full load) |
| Output voltage | DC 3-15V adjustable(minimum pressure difference:3V) |
| Output current | 3A Max |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module(buck) |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature, Short-circuit protection, Input Reverse Polarity Protection,
Auto-recovery when device is back to normal operating, waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| NW | 30G |
| Product size | 58*24*20MM |
|
Other DC-DC adjustable converter recommend |
1) 8-40v to 3.3-24v 3A max 2)8-35v to 1.5-24v 5A max (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed if you want to add fuse on the input side, or the module and device might be damaged |
|


Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping



