Input DC 12V (8-40V) to Output DC (3.3-24V) 3A MAX Adjustable Power Supply Step Down DC to DC Converter
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS

| Model | 4003ADJ |
| Input rated voltage | 12V24V |
| Input voltage range | 8-40V |
| Efficiency | 93% (half load), 91% (full load) |
| Output voltage | 3.3-24V adjustable(minimum pressure difference:3V) |
| Output current | 3A MAX |
| Output rated power | 15W |
| Output peak power | 18W |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module(buck) |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature, Short-circuit protection,
Auto-recovery when device is back to normal operating, waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| Input Reverse Polarity Protection | NONE( (Please Series diode at the input port.) |
| NW | 50G |
| Product size | 45*25*21mm |
|
Other DC-DC adjustable converter recommend |
1) 8-22v to 1.5-15v 3A max 2)8-35v to 1.5-24v 5A max (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|




Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping



