Input DC 12V 24V(10V-36V) to Output DC 5V 40A 50A 60A DC to DC Step Down Buck Converter Voltage Transformer LED Display Power Supply Module
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS
Waterproof Input DC 24V 12V( 10V-36V) to Output DC 5V 40A 50A DC DC Step Down Buck Power Converter Voltage Regulator for Car LED Screen Display

| Model | F36J5V40A6L / F36J5V50A6L(Old:12240540 / 12240550) |
| Input rated voltage | DC 12V 24V |
| Input voltage range | DC 10V-36V |
| Efficiency | 96% |
| Output voltage | DC 5V |
| Output current | 40A / 50A Max |
| Output rated power | 200W / 250W Max |
| Voltage regulation | < 3% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-voltage,Over-temperature, Short-circuit protection,
waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| Input Reverse Polarity Protection | NONE( (Please Series diode at the input port.) |
| NW | 500g |
| Product size | 100*80*39mm |
|
Other output current available |
5A/10A/15A/20A/30A/50A/60A (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|


Input DC 12V 24V(10V-36V) to Output DC 5V 60A Max 300W DC to DC Step Down Buck Converter Voltage Transformer LED Display Power Supply Module
| Model | 12240560 |
| Input rated voltage | DC 12V 24V |
| Input voltage range | DC 10V-36V |
| Efficiency | 91% at 12V input testing |
| Output voltage | DC 5V |
| Output current | 60A Max |
| Output rated power | 300W Max |
| Voltage regulation | < 3% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-voltage,Over-temperature, Short-circuit protection,
waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| Input/Output Installation | INPUT---------Input Positive“+” GND------Input/Output Negative "-" OUTPUT------Output Positive "+" |
| NW | 1.65kg |
| Product size | 150*127*63mm |
|
Other output current available |
5A/10A/15A/20A/30A/40A/50A (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|


Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping