Input DC 24V( 15-35V) to Output DC 12V 1A 1.5A 2A 3A 5A Step Down DC to DC Converter CCTV Camera Buck Power Supply Module
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS
Input DC 24V( 15-35V) to Output DC 12V 1A 1.5A 12W 18W Step Down DC to DC Converter CCTV Camera Buck Power Supply Module
|
Product Name |
Fulree DC DC Converter 24V to 12V 1A/1.5A |
|
|
Brand |
Fulree |
|
|
Model No. |
F241201/F241215 | |
|
Module Properties |
non-isolated buck module |
|
|
Rectification |
synchronous rectification |
|
|
Input |
||
|
Input Voltage |
DC 24V |
|
|
Input Voltage Range |
DC 15-35V |
|
|
Output |
||
|
Output Voltage |
DC 12V |
|
|
Output Current |
1A/1.5A, auto-adaption |
|
|
Output Power |
12W/18W |
|
|
Conversion Efficiency |
85% |
|
|
Voltage regulation |
±1% |
|
|
Load regulation |
± 2% |
|
|
Ripple (Full load test) |
< 150mV |
|
|
No-load current |
< 100mA |
|
|
Working Temperature |
-40~85℃ |
|
|
Waterproof Rating |
IP68 |
|
|
Protection |
Over-current protection |
|
|
Overheat protection 150℃ |
||
|
Full waterproof potting |
||
|
Input/Output Reverse Polarity Protection |
No, please follow label instructions wiring strictly: red for input positive, black is negative, yellow for output positive. If you need this function, please contact with us to customize it. |
|
|
Application |
Electric motors, fans, Audio, Trucks, Golf Carts ,Forklifts GPS Navigation, Monitoring, Air conditioning LED car display, DVD, LED bulb lights Wind Power System, Solar Panel Power System, Photo voltaic energy Electrical appliances, water pumps, industrial equipment, telecommunications and so on. |
|
|
Certification |
CE/RoHS |
|
|
Case Material |
Plastic, anti-shock, anti-drop, anti-moisture, anti-dust and so on |
|
|
Product Size (L x W x H) |
46*27*14mm |
|
|
Installation Cable Length |
13-14cm |
|
|
Product Weight |
35g |
|
|
Warranty |
12 months, lifetime up to 100,000 hours |
|
|
Cooling Way |
Free air convection |
|
|
OEM Service |
Accept OEM logo/label/manual/packing box, Contact Fulree Now! |
|
|
Customized Service |
Accept customized converter such as input/output voltage, cable, interface and etc, Contact Fulree Now! |
|




| Product Name | 24V DC to 12V DC Converter |
| Model | F35J12V*A2L |
| Input rated voltage | DC 24V |
| Input voltage range | DC 15-35V |
| Efficiency |
≥ 90% |
| Output voltage | DC 12V (minimum pressure difference:3V) |
| Output current | 1.5A / 2A / 3A / 5A Max |
| Output rated power | 18W / 24W / 36W / 60W Max |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module(buck) |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature, Short-circuit protection,
Auto-recovery when device is back to normal operating, waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| Input Reverse Polarity Protection | NONE( (Please Series diode at the input port.) |
| Net Weight | 50G |
| Product size | 58*24*20mm |
|
Other ouput voltage available |
3.3V, 3.7V, 4.2V, 5V, 6V, 7.5V, 9V,12V (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|





|
Product Name |
Fulree DC DC Converter 24V to 12V 5A 60W |
|
|
Brand |
Fulree |
|
|
Model No. |
C241205 | |
|
Module Properties |
non-isolated buck module |
|
|
Rectification |
synchronous rectification |
|
|
Input |
||
|
Input Voltage |
DC 24V |
|
|
Input Voltage Range |
DC 15-35V |
|
|
Output |
||
|
Output Voltage |
DC 12V |
|
|
Output Current |
5A Max, auto-adaption |
|
|
Output Power |
60W Max |
|
|
Conversion Efficiency |
96% |
|
|
Voltage regulation |
±1% |
|
|
Load regulation |
± 2% |
|
|
Ripple (Full load test) |
< 150mV |
|
|
No-load current |
< 100mA |
|
|
Working Temperature |
-40~85℃ |
|
|
Waterproof Rating |
IP68 |
|
|
Protection |
Over-current protection 6A |
|
|
Overheat protection 150℃ |
||
|
Output Short-circuit protection |
||
|
Full waterproof potting |
||
|
Input/Output Reverse Polarity Protection |
No, please follow label instructions wiring strictly: red for input positive, black is negative, yellow for output positive. If you need this function, please contact with us to customize it. |
|
|
Application |
Electric motors, fans, Audio, Trucks, Golf Carts ,Forklifts GPS Navigation, Monitoring, Air conditioning LED car display, DVD, LED bulb lights Wind Power System, Solar Panel Power System, Photo voltaic energy Electrical appliances, water pumps, industrial equipment, telecommunications and so on. |
|
|
Certification |
CE/RoHS/FCC |
|
|
Case Material |
Aluminum Alloy/Plastic, anti-shock, anti-drop, anti-moisture, anti-dust and so on |
|
|
Product Size (L x W x H) |
Aluminum Case: 66*60*22mm/ Plastic Case: 46*32*18mm |
|
|
Installation Cable Length |
13-15cm |
|
|
Product Weight |
Aluminum Case: 100g / Plastic Case: 65g |
|
|
Warranty |
12 months, lifetime up to 100,000 hours |
|
|
Cooling Way |
Free air convection |
|
|
OEM Service |
Accept OEM logo/label/manual/packing box, Contact Fulree Now! |
|
|
Customized Service |
Accept customized converter such as input/output voltage, cable, interface and etc, Contact Fulree Now! |
|




Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping