Input DC 24V( 15-40V) to Output DC 12V 1.5A 2A 3A 5A Max DC to DC Power Converter Step Down Voltage Regulator Module
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS

| Item Name | 24v to 12v step down converter |
| Brand | Fulree |
| Input rated voltage | DC 24V |
| Input voltage range | DC 15-40V |
| Efficiency | >90% |
| Output voltage | DC 12V |
| Output current | 1.5A / 2A / 3A / 5A Max |
| Output rated power | 18W / 24W / 36W / 60W Max |
| Output peak power | 21W / 28W / 43W /72W |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module(buck) |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature, Output Short circuit protection |
| NW | 45G |
| Product size | 36*27*22mm |
|
Other output current option for 24V to 12V |
8A, 10A,12A, 15A, 20A, 25A,30A(pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: |
|

DC DC Power Converter 24V to 12V 1.5A Buck Module

DC DC Power Converter 24V to 12V 3A Step Down Converter

DC24V to DC12V 3A Step Down Converter
DC 24V to 12V 5A Step Down Converter



Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping