Input DC 36V 48V 60V 72V( 30-90V) to Output DC 12V 3A 5A 8A 10A 12A 15A 20A DC to DC Converter ACC Enable Cable
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS
Input DC 36V 48V 60V 72V( 30-90V) to Output DC 12V 3A 5A 8A 10A DC DC Converter Step Down Buck Voltage Power Supply
| Product Name | DC DC Converter 36V 48V 60V 72V( 30-90V) to 12V 3A / 5A / 8A / 10A |
| Model | F**J12V*A3S |
| Input rated voltage | DC36V 48V 60V 72V( 30-90V) |
| Input voltage range | DC 36V 48V 60V 72V( 30-90V) |
| Efficiency | >95% |
| Output voltage | 12V |
| Output current | 3A / 5A / 8A / 10A Max |
| Output rated power | 36W / 60W / 96W / 120W Max |
| Voltage regulation | < 3% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+85°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated buck module(buck) |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature,Short-circuit protection |
| NW | 100G |
| Product size | 58*40*22MM |
|
Other output current option for 48V to 12V |
15A, 20A,25A(pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: |
|



|
Product Name |
24V 36V 48V 60V 72V to 12V DC DC Converter with ACC |
|
|
Brand |
Fulree |
|
|
Model No. |
F**J12V*A5L-ACC / F**J12V*A5L | |
|
Module Properties |
non-isolated buck module |
|
|
Rectification |
synchronous rectification |
|
|
Input |
||
|
Input Voltage |
DC 36V 48V 60V 72V |
|
|
Input Voltage Range |
DC 30-90V |
|
|
Output |
||
|
Output Voltage |
DC 12V |
|
|
Output Current |
5A / 8A / 10A / 12A / 15A / 20A Max |
|
|
Output Power |
60W / 96W / 120W / 144W / 180W / 240W Max |
|
|
Conversion Efficiency |
92% | |
|
Voltage regulation |
±1% |
|
|
Load regulation |
± 2% |
|
|
Ripple (Full load test) |
< 100mV |
|
|
No-load current |
<100mA |
|
|
Working Temperature |
-40~80℃ |
|
|
Waterproof Rating |
IP68 |
|
|
Protection |
Over-current protection |
|
|
Overheat protection |
||
|
Short-circuit protection |
||
|
Application |
12V speaker,audio,stereo and etc load device | |
|
Certification |
CE/RoHS |
|
|
Case Material |
Aluminum |
|
|
Product Size (L x W x H) |
74*74*32mm excluding cable |
|
|
Product Weight |
280g |
|
|
Warranty |
12 months, lifetime up to 100,000 hours |
|
|
Cooling Way |
Free air convection |
|
|
OEM&ODM Service |
Accept | |





Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping