Input DC12V/24V(10-36V) to Output DC 12V 5A 10A MAX DC-DC Step-up Step-down Voltage Regulator
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS
Click the right "Start Order“ button to order the product directly. If any question, click the "Contact Supplier" button to check.
Product Overviews
| Model | 10361205L |
| Input rated voltage | DC 12V/24V |
| Input voltage range | DC 10-36V |
| Efficiency | 96% |
| Output voltage | DC 12V |
| Output current | 5A 10A Max |
| Output rated power | 60W 120W Max |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-20°c ~+65°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolate module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP67 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection |
Over-current, Over-temperature,Short-circuit protection, Instant absorption of high voltage protection |
| Input Reverse Polarity Protection | None (Please Series diode at the input port.) |
| NW | approx 250G |
| Product size | 74*74*32mm |
|
Other output current option for DC 12V TO 12V |
1A/2A/3A/10A (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|




Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping