Input DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V ( 5-11V) to Output DC 12V 1A 2A 3A 4A 5A 6A 8A 10A Boost Step Up DC to DC Converter
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS

| Product Name | Input DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V (5-11V) to output DC 12V 1A 2A 3A 4A plastic shell DC converter |
| Input rated voltage | DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V |
| Input voltage range | DC 5-11V |
| Efficiency | 93% (half load), 91% (full load) |
| Output voltage | DC 12V |
| Output current | 1A / 2A/ 3A /4AMax |
| Output rated power | 12W / 24W / 36W /48W Max |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated boost module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP68 |
| Full load temperature rise: | 50°c |
| Protection | Over-current, Over-temperature,Instant absorption of high voltage protection
waterproof IP68 design, anti-shock protection |
| Short-circuit protection | NO, if need pls add fuse on the positive pole on input |
| Input Reverse Polarity Protection | None (Please Series diode at the input port.) |
| NW | 100G |
| Product size | 58*40*22MM |
|
Attention: |
|



Input DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V (5-11V) to output DC 12V 1A 2A 3A 4A medium aluminum shell DC converter
| DC (5-11V) to DC 12V 1A 2A 3A 4A medium aluminum shell DC converter | |
| Input voltage range | 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V (5-11V) |
| output voltage | 12V |
| Output current | 1A 2A 3A 4A |
| output power | 12W 24w 36w 48w |
| Shell material | Die cast aluminum |
| potting material | epoxy resin |
| Waterproof grade | IP68 |
| conversion efficiency | 95% |
| Static power consumption | 10~15ma |
| Wire length | 13-14cm |
| Net weight | 120g |
| Product size | 66*60*22mm |


Input DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V (5-11V) to output DC 12V 5A 6A 8A 10A large aluminum shell DC converter
| DC 5-11V to DC 12V 5A 6A 8A 10A large aluminum shell DC converter | |
| Input voltage range | DC 5V 6V 7V 8V 9V 10V 11V (5-11V) |
| output voltage | 12V |
| Output current | 5A 6A 8A 10A |
| output power | 60W~120W |
| Shell material | Die cast aluminum |
| potting material | epoxy resin |
| Waterproof grade | IP68 |
| conversion efficiency | 95% |
| Net weight | 0.25KG |
| Product size | 74*74*32MM |



Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping