Input DC 12V(10-17V) to Output DC 19V 1A 2A 3A 5A 10A Max Step up Boost DC to DC Converter Car Notebook Laptop Computer Power Supply
- 3% OFF WITH PURCHASE OVER 10 UNITS
- 6% OFF WITH PURCHASE OVER 50 UNITS
- 10% OFF WITH PURCHASE OVER 100 UNITS

| Product Name | 12v to 19v dc converter |
| Model |
F12S19V1A3S / F12S19V2A3S / F12S19V3A3S (Old:1901S / 1902S / 1903S) |
| Input rated voltage | DC 12V |
| Input voltage range | DC 10-17V |
| Efficiency | 93% (half load), 91% (full load) |
| Output voltage | DC 19V |
| Output current | 1A / 2A / 3A Max |
| Output rated power | 19W / 38W / 57W Max |
| Voltage regulation | < 3% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated boost module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP67 |
| Full load temperature rise: | 45°c |
| Protection | Over-current,Over-temperature Protection |
| Short-circuit protection | NO, if need pls add fuse on the positive pole on input |
| Input Reverse Polarity Protection | None (Please Series diode at the input port.) |
| NW | 97G |
| Product size | 58*40*22MM |
|
Other output current option for 12V to 19V |
8A 10A, 15A(pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|






| Product Name | 12v dc to 19v 5A dc converter |
| Model | 1905B |
| Input rated voltage | 12V DC |
| Input voltage range | 10-17V DC |
| Efficiency | 93% (half load), 91% (full load) |
| Output voltage | 19V |
| Output current | 5A MAX |
| Output rated power | 95W |
| Output peak power | 114W |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-40°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolated boost module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP67 |
| Full load temperature rise: | 45°c |
| Protection | Over-current,Over-temperature Protection
|
| Short-circuit protection | NO, if need pls add fuse on the positive pole on input |
| Input Reverse Polarity Protection | None (Please Series diode at the input port.) |
| NW | 280G |
| Product size | 74*74*32MM |
|
Other output current option for 12V to 19V |
3A, 8A 10A, 15A(pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: >Pls install according to the the label strictly,positive pole and nagative pole can’t be reversed, or the module and device might be damaged |
|



Product Overviews
| Product Name | 12V to 19V 10A DC Converter |
| Model | 1910B |
| Input rated voltage | DC 12V |
| Input voltage range | DC 10-17V |
| Efficiency | 93% |
| Output voltage | DC 19V |
| Output current | 10A MAX |
| Output rated power | 190W |
| Output peak power | 228W |
| Voltage regulation | < 1% |
| Load regulation | < 2% |
| Working temperature |
-20°c ~+80°c( If ambient temperature exceeds 40°c, lower power use, or to enhance heat dissipation) |
| Module Properties |
non-isolate boost module |
| Rectification | synchronous rectification |
| Waterproof rating | IP67 |
| Full load temperature rise: | 45°c |
| Protection |
Over-current, Over-temperature protection |
| Input Reverse Polarity Protection | None (Please Series diode at the input port.) |
| NW | approx 280G |
| Product size | 74*74*32mm |
|
Other output current option for DC 12V TO 19V |
3A/5A/8A/15A (pls contact with our sales manager if need) |
|
Attention: |
|



Adding to cart succeed!
items in cart.
Total:
Requires a minimum purchase of {MinPrice}. And you still need to meet the requirements.
Proceed to Checkout Return to Shopping